System.Net.WebException: Сбой запроса с состоянием HTTP 404: Not Found. в System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.ReadResponse(SoapClientMessage message, WebResponse response, Stream responseStream, Boolean asyncCall) в System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.Invoke(String methodName, Object[] parameters) в EduServ.DataProcess.AddViewing(Int32 OrgId, Int32 Type, String ID, Int32 PageNum, String IP, String URL, String Refer) в c:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\Temporary ASP.NET Files\root\e04f9611\e2b8c6e0\App_WebReferences.lxvwvnmb.0.cs:строка 76 в MyUserControl.SaveView(PageType Type, String ID, Int32 PageNum) в e:\WWW\edu.cap.ru\App_Code\MyUserControl.cs:строка 126 Новости: Чӑваш тӗррин Кунӗ / МБОУ "Юманайская СОШ" / Портал образования ЧР
  Размер шрифта:   Цветовая схема:   Изображения:

МБОУ "Юманайская СОШ им. С.М.Архипова"

Фёдорова Галина Андреевна
Стипендии и иные виды материальной помощи
Вакантные места для приема (перевода)
Инновационные проекты и программы
Оценка качества образовательной деятельности
Сведения о доходах, об имуществе и обязательствах имущественного характера
Баннеры. Архив
Баннеры 2016 года
Баннеры 2017 года
Баннеры 2018 года
Баннеры 2019 года
БАННЕРЫ 2020
Видеоролики о правилах безопасности на железной дороге
О качестве и безопасности детских товаров, школьных принадлежностей
Об отмене учебных занятий в связи неблагоприятными погодным условиями
Памятка для родителей «Порядок реагирования по фактам безвестного отсутствия несовершеннолетних»
Памятка для родителей «Порядок реагирования по фактам безвестного отсутствия ребенка»
Памятка для родителей. Прфилактика гриппа и ОРВИ
Методическая копилка воспитателей
Методическая копилка старшего вожатого
Методическая копилка учителей математики
Методическая копилка учителей начальных классов
Методическая копилка учителя географии
Методическая копилка учителя технологии
Методическая копилка учителя чувашского языка и литературы
Список учебников и учебных пособий
Чӑваш тӗррин Кунӗ
Дата: 25.11.2020
Автор: З.А. Григорьева, чӑваш чӗлхи вӗрентекенӗ

Чӑваш çӗр-шывӗ – «çӗр пин тӗрӗ çӗр-шывӗ». Чӑваш тӗрри илемлӗ те илӗртӳллӗ. Кунта аваллӑх паллисене те, тӗнче тытӑмӗ çинчен шухӑшланине те курма пулать.

Тӗрӗ – чӑвашсен чи авалхи искусствисенчен пӗри. Тӗрӗпе чӑвашсем тумтире çеç мар, тӗрлӗ савӑт – сапана, ӗç хатӗрӗсене те, кил - çурта та… эрешленӗ. Чӑваш тӗрри – аваллӑх палли, мӗншӗн тесен кашни çӗввӗн хӑйӗн вырӑнӗ пур.

Çӗмӗрле районӗнчи Юманай шкулӗнче вӗренекен ачасем «асамлӑ тӗрӗ тӗнчине» çитсе курчӗç. Технологи  урокӗсенче çулсеренех  ачасем чӑваш тӗррисене тӗрлеме вӗренеççӗ, тӗрлӗрен конкурссене хутшӑнаççӗ. Хӗр ачасем кӑна мар, арçын ачасем те  тӗрлеме ӑста.

Чӳк уйӑхӗ тӑршшӗпех шкулта чӑваш тӗррин пӗлтерӗшӗ, илемӗ, паллӑ чӑваш тӗрӗçисем çинчен  калаçусем ирттертӗмӗр,  «Чӑваш çӗр-шывӗ – «çӗр пин тӗрӗ çӗр-шывӗ», «Чӑваш тӗрри – сӑвӑра, чӑваш тӗрри – тумтирте, чӑваш тӗрри – аваллӑхра»… проектсене,  «Фото в чувашской национальной одежде», «Укрась окно традиционным чувашским орнаментом» хештегсене хутшӑнтӑмӑр. Асӑннӑ мероприятисене 5-11 класра вӗренекен ачасем пурте тенӗ пекех хутшӑнчӗç. Шкул коридорӗнчи выставкӑра  ачасен чӑваш юмахӗсем, тӗрлӗ произведенисем тӑрӑх ӳкернӗ ӗçӗсенче чӑваш тӗрри куçа илӗртет. Çакӑнтах тӗрлӗрен тӗрӗ-эреш, «Чӑваш сурпанӗ», «Авалхи капӑрлӑх хатӗрӗсем», «Шупӑр – çуллахи çиелти тум», «Урана тӑхӑнмалли хатӗрсем», «Чӑваш кӗсли» … ӗçсене курма пулать.

Чӑваш тӗррин Кунне официаллӑ йӗркепе ирттерме йышӑнни  питӗ вырӑнлӑ.  Чӑваш тӗррин кун-çулӗ сурпан пек вӑрӑм пуласса шанас килет. Яланах çакӑн пек пултӑрччӗ!

Трудовой подвиг строителей Сурского и Казанского оборонительных рубежей
Первый раз в первый класс 2020
Месячник оборонно-массовой и спортвной работы 2020
Послание Президента Федеральному Собранию 2020